id_2

Regaty 24 godzinne

W sobotę 23.06.2012 roku na jeziorze Dadaj odbyły się regaty zorganizowane przez Biskupieckie Towarzystwo Żeglarskie.
Przepiękna pogoda – słońce, ciepło i wiatr o sile 2-3 B sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili a startujący gościnnie żeglarze z gliwickiego stowarzyszenia ,,Konstruktorzy„ stwierdzili, że dawno nie byli na równie udanej imprezie.

Jak sama nazwa wskazuje, regaty powinny trwać 24 godziny, tak ta impreza wyglądała w poprzednich latach. W tym roku w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Polski w klasie DZ i modyfikacją zarówno takielunku jak i przeszytymi żaglami na naszych 8 Czortach, poprosiliśmy o zmianę formuły regat na taką, która pozwalałaby na zmiany ustawienia żagli i takielunku oraz fajny trening przed najważniejszą imprezą w klasie DZ.
Sędzia główny i od lat organizator tych regat, Sławek Romaniuk, wyraził wspaniałomyślnie zgodę i udało nam się super potrenować oraz mam nadzieję nieźle ustawić wszystko co było do ustawienia na 8 Czortach.

Rozegranych zostało 5 krótkich wyścigów po trójkącie, po nich była krótka przerwa na posiłek i o godzinie 17 wystartowaliśmy do długiego wyścigu dookoła całego jeziora. Szczególnie w ostatnim wyścigu walka trwała do ostatnich metrów i nikt nikomu nie odpuszczał do ostatniej chwili.

Wystartowało 6 jachtów – 4 kabinowe (Gosia, Szkrabek, Pan Jerz i Salina) oraz 2 Dzety (Fanaberia i 8 Czortów).

Ostra ale dżentelmeńska walka na trasie, zmiany w stawce na każdym prawie kursie, świetnie przygotowany sędzia (tym razem Sławek Romaniuk podjął się tej odpowiedzialnej funkcji) i super  klimat wśród załóg spowodowały że były to jedne z milszych imprez na jakich ostatnio startowaliśmy.

Po raz pierwszy pojawiła się u nas załoga zaprzyjaźnionych żeglarzy z gliwickiego stowarzyszenia ,,Konstruktorzy” na jachcie ,,Fanaberia” i była to naprawdę duża radość spotkać ludzi tak samo jak my zarażonych pasją żeglowania, sympatycznych, zwariowanych, którzy zarówno na wodzie jak i później wieczorem przy ognisku pokazali że znają hasło ,,ostro walczymy na wodzie i super się później bawimy”.
Mam nadzieję że nie po raz ostatni gościliśmy ich u siebie :-)

Wyniki regat :
1. Gosia ze sternikiem Maćkiem Przeradzkim
2. Szkrabek za sterem Marek Laskowski
3. 8 Czortów , sternik Jarek Misiak
4. Pan Jeż za sterem Andrzej Królicki
5. Salina , sternik Krzysiek Gzyl
6. Fanaberia, sternik Tomek Siuda

stopka