id_2

Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasie DZ

W dniach 21-22 lipca 2018 roku na jeziorze Dadaj w Biskupcu odbyły się

Żeglarskie Mistrzostwa Polski w klasie DZ. Udział w regatach wzięło 8 załóg reprezentujących żeglarzy z Gliwic (Stowarzyszenie Konstruktorzy), Warszawy, Olsztyna, Olsztynka i Biskupca. W sumie na wodzie ścigało się ponad 50 osób.

Sędzią głównym zawodów był znany i ceniony za profesjonalizm Jarosław Bazylko wspierany na wodzie przez Zbyszka Kacprzaka.

Warunki pogodowe były zdecydowanie lepsze do opalania się na plaży niż do żeglowania, ale udało się w ciągu dwóch dni regat rozegrać w sumie 7 wyścigów co dało mocno w kość żeglarzom, ale też pokazało kto obecnie „rządzi” w dezetach.

Bezkonkurencyjna okazała się olszyńska załoga jachtu „Ekspedyt” z Radkiem Jankowskim na sterze, która wygrała najwięcej wyścigów i popełniała zdecydowanie najmniej błędów. Było to o tyle ważne, że wiejący z siłą 1 B wiatr powodował, że popłynięcie w złą stronę lub zrobienie jednego zwrotu za dużo przekreślało natychmiast szansę na zwycięstwo w wyścigu.
Drugie miejsce zajęła biskupiecka załoga „8 Czortów” w składzie:

Jarosław Misiak
Szczepan Kawiecki
Piotr Pachucki
Andrzej Przeradzki
Jerzy Urban
Henryk Krzemiński


Walczyliśmy o każdy metr, kilka razy udało nam się nawet wygrać wyścig, ale popełniliśmy za dużo błędów (więcej niż „Ekspedyt”) co spowodowało, że musieliśmy się zadowolić drugim miejscem.

Trzecie miejsce zajęła bardzo mądrze pływająca olsztyńska załoga jachtu „Pablo”. Popełniali mało błędów, wykorzystywali każde potknięcie rywali i również dzielnie walczyli do ostatniego wyścigu.

Regaty rozgrywane były w bardzo wymagających warunkach - wiał słaby, zmieniający często kierunek wiatr a na trasie wyścigów występowały obszary zupełnie bezwietrzne.

Po dwóch dniach ścigania się byliśmy wycieńczeni „skwarem z nieba” i zmieniającymi kierunki wiatrami. Z drugiej strony dawno na Dadaju nie było równie ciekawego widowiska, bo osiem dwumasztowych jachtów pływających tuż obok siebie (prawie cały czas na wysokości kąpieliska) to bez wątpienia atrakcja dla plażowiczów.

Mamy nadzieję, że za rok, w czasie Dni Biskupca, dezety znowu pojawią się na Dadaju!

                                                                           Skiper 8 Czortów
                                                                               Jarek Misiak

[][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][][]
stopka